На конкурсі геноцидів росіяни посіли би третє місце – після Камбоджі та Руанди
Але руандійський геноцид страшний мірою жорстокості настільки, що все, що відбувається з нами сьогодні, немовби створює для мене дикий стереоефект, у якому у злочині Бучі відчувається продовження цієї руандійської "какофонії смерті" в наші дні. І водночас впадає в око разюча відмінність: нас прийшли вбивати зайди, а тутсі і хуту мешкали на одних вулицях і народжували спільних дітей.
Прочитавши про геноцид хуту над тутсі,
Останній хант убив останнього мансі. (с)
Войцех Тохман, "Сьогодні ми намалюємо смерть". Репортаж про руандійський геноцид хуту проти тутсі 1994 року
Я давно хотів перекласти цю книжку, але всередині себе водночас боявся її перекладати. Для наших видавців, починаючи з 2011 року, відколи вона вийшла в Польщі, все, що відбувалося тоді в Руанді 1994 року, було чимось настільки інопланетним, що наближалося до чистої абстракції. Нарешті тепер, схоже, все склалося. Тепер це не абстракція.
Геноцид у Руанді – 100-денна "фабрика смерті", яка забрала на той світ мільйон людей. Класичний формат первісного (біблійного) братовбивства в сучасних умовах: землероб Каїн (хуту) вбиває пастуха Авеля (тутсі).
Евфемізм "фабрика смерті" дуже сильно "цивілізує" руандійський геноцид. Бо це була не фабрика, а щось інше, набагато стрьомніше і глибинніше, а водночас набагато приземленіше і примітивніше. "Бенкет смерті" або "учта смерті" було би точніше, але романтизація тут теж зайва. Це був тріумф смерті від мачете, мотик і палиць.
Що спричинило цей геноцид – окрема історія. І взагалі, про цю книжку потрібно буде говорити, коли вона вийде українською, бо в руандійському геноциді, наче у краплі води, показано первісно-примітивну, ірраціональну механіку ненависті одних проти інших.
І геноцид українців росіянами нині має чимало спільного з руандійським, бо насамперед обидва геноциди – рукотворні приклади перетворення ресентименту на національну ідею за допомогою ЗМІ. У Руанді це було "Радіо Тисячі Пагорбів". У рф – усе телебачення й інтернет... Одне слово, можна довго говорити і порівнювати.
Але руандійський геноцид страшний мірою жорстокості настільки, що все, що відбувається з нами сьогодні, немовби створює для мене дикий стереоефект, у якому у злочині Бучі відчувається продовження цієї руандійської "какофонії смерті" в наші дні. І водночас впадає в око разюча відмінність: нас прийшли вбивати зайди, а тутсі і хуту мешкали на одних вулицях і народжували спільних дітей.
Бо руандійський геноцид, умовно кажучи – вбивство сусідської родини напроти чи через стінку. Геноцид в умовах суцільного змішання обох етнічних відламів єдиного руандійського народу з однією спільною мовою. Змішання, неймовірної близькості та тісноти. Тобто там є відгомін оцього звичного російського наративу "ми адін народ".
Наративу в нашому випадку наскрізь фальшивого, тоді як у Руанді не було жодного фальшу. Вони були людьми однієї історії, країни і культури, живучи на сусідніх вулицях. Відмінність між ними була расовою – вони належали до різних етнічних груп і мали різні антропологічні ознаки.
Але я заговорився і забіг попереду воза. Я хотів поділитися лише, сказати б, генеральним враженням від порівняння становища Руанди та України у світі та від реакції світу на обидві події. Перекладаючи, розумію, наскільки наша країна у вигіднішому становищі попри нашу велику геополітичну приреченість на такого їбанутого сусіда.
Розумію, який гігантський шлях змін пройшли ми за останні 32 роки – попри всі проблеми.
Розумію, що росіяни – лузери, які навіть на конкурсі геноцидів посіли би лише третє місце – після Камбоджі та Руанди, бо вони не вміють у справжній сатанізм і лише наслідують по-справжньому витончені та досконалі у своїй винахідливій жорстокості зразки геноцидів народів, ближчих до природи, ніж до цивілізації.
І розумію, що сьогоднішні росіяни позбулися культури і цивілізованості настільки, що у другій фазі їхньої війни, фазі громадянської війни в росії, все, що відбувалося й відбувається в Україні може здатися дитячим садком. У внутрішньоросійській кухні поділів на кшталт хуту versus тутсі є набагато більше, ніж було в Руанді.
І коли говорять про відсутність умов для громадянської війни в рф, забувають, що невтолений і нереалізований ресентимент (через поразку у війні з Україною) невдовзі втілиться і реалізується всередині країни. Достатньо, аби він реалізувався в окремо взятій москві.
Дуже буде для нас очисна і корисна книжка. Незабаром. Накладом видавництва "Човен".