Розправа над українськими старшинами у Рославлі 1917 року

У голови совєта міста Рославль Нікалая Конопацького пролунав дзвінок. Телефонував Вадим Смольянінов, головний більшовик Смоленської губернії: мовляв, на допомогу московським протибільшовицьким силам через Рославль їде ешелон – треба зупинити!

 

Залізничний вокзал у Рославлі

На початок 1917 року у російській імператорській армії служило від 6 до 8 млн осіб. Серед них, безумовно, були українці, білоруси, литовці, латиші та естонці, румуни, грузини, вірмени, татари та інші-інші-інші.

Коли повалили царя, ці люди проявили свою національну ідентичність. По усій російській армії почали виникати стихійні або більш-менш організовані національні формування. Виник український полк імені Богдана Хмельницького ("богданівці"), потім – полк імені гетьмана Полуботка ("полуботківці"), потім ще і ще.

Російські урядовці та вище військове командування противилися цьому процесу, але під тиском солдат-українців мусили погоджуватись на українізацію військових частин.

З усіх країв колишньої Російської імперії в Україну рушили ешелони з озброєними українцями у вагонах. Головний мотив – потрапити на рідну землю, додому, за можливості – демобілізуватися, повернутись у своє село, роздобути землю та мирно господарювати.

Наприкінці жовтня 1917 року у 121-ій піхотній дивізії сформувався українізований курінь імені Петра Дорошенка. Цей курінь мали перекинути в Україну та влити до 51-го українізованого корпусу, що під командуванням генерала Георгія Мандрики був відокремлений від 6-го корпусу.

Курінь повантажився у потяги на станції Борх (нині - Аташієне) у Латвії та вирушив в Україну. Прихильники ленінського уряду сприймали будь-які подібні військові ешелони, що пересувались територією колишньої Росії, ворожими. А тому намагались їх зупинити або ж хоча би обеззброїти.

У голови совєта міста Рославль Нікалая Конопацького пролунав дзвінок. Телефонував Вадим Смольянінов, головний більшовик Смоленської губернії: мовляв, на допомогу московським протибільшовицьким силам через Рославль їде ешелон – треба зупинити!

Конопацький відправляє Нікалая Носова з кулеметом на міст за вокзалом у напрямку Брянська. Алєщенко поїхав розбирати колію.

 
Нікалай Конопацький, організатор розправи над українськими старшинами у Рославлі 7-8 (20-21) грудня 1917 року

Ввечері 7 (20) грудня потяг з вояками-українцями прибув на станцію Рославль. Відбулись звичні процедури – заміна паровоза та залізничної бригади. Солдати набрали кип'ятку, розім'яли кістки пройшовшись пероном.

Більшовики провели агітацію та вияснили, що на Москву українці їхати аж ніяк не збирались. Старшин висадили та замкнули у залі клубу залізничників, зброю відібрали. Те ж саме зробили з другим ешелоном.

А от третій ешелон, що приїхав у Рославль уже вночі на 8(21) грудня, на арешти та роззброєння не погодився. Поїзд рушив далі. Тож більшовицька залога станції почала обстрілювати українців. Почулися зойки поранених.

Машиніст набирав швидкості аби чимпошвидше виїхати з-під обстрілу. Однак, за кілька кілометрів виявилось, що більшовики встигли розібрати колію. Потяг мусив зупинитися перед станцією Липовська.

Українські командири направили в Рославль, у совєт телеграму з поясненням "хто ми, куди їдемо і проханням негайно надіслати до нас делегацію для переговорів, а також медичну допомогу пораненим". Алєщєнко відправив телеграму про готовність українців "здатися".

Під ранок на Липовську приїхала дрезина за пораненими та делегацією куреня для переговорів із совєтом. Українська сторона наполягла аби поранених, що уже понад вісім годин не отримували медичної допомоги везли не на дрезині, а у вагоні.

Тим часом, совєт отримав розпорядження з Брянська курінь роззброїти, козаків відправити у Царське Село, а старшин – у Брянськ. На підмогу більшовикам їхали ешелон матросів та команда кулеметників зі Смоленська, а також червоногвардійці з Брянська. Український ешелон опинився в оточенні.

З Липовської українці мусили повернутись у Рославль.

На станції юрба "ревла, домагалась крові". Українських старшин витягували з вагонів, "били прикладами, брали на штики і розстрілювали". Тоді більшовики убили 16 українських старшин. При цьому, Конопацький сам ледь не став жертвою розстрілу – схоже, в угарі "боротьби з контрреволюцією" його сплутали з українським старшиною.

Якось треба буде (трохи згодом, звісно) встановити на Липовській меморіальну дошку, у Рославлі – пам'ятник, а місце поховання – знайти та впорядкувати.

Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.

Володимир Мула : Любов до гокею перемогла любов до України

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ. Для українців, які щодня втрачають найкращих, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти, виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

: Як росія краде українські культурні цінності: сучасна історія

За оцінками ЮНЕСКО, завдані російською агресією з 2014 року збитки українській культурній спадщині становлять понад $2,6 мільярда. Вважається, що це розграбування українських музеїв є наймасштабнішим із часів Другої світової війни. Для прикладу – в той час на території України окупаційними військами було знищено і викрадено понад 500 тисяч музейних експонатів, 51 млн книг, 46 млн архівних справ, а з 2015 по 2023 рік лише в Криму рф провела понад 1 385 археологічних розкопок і вивезла приблизно 5 мільйонів артефактів.