Чи має нести відповідальність війну проти України режим Лукашенка?

Триває четверта доба війни Росії та Білорусі проти України. Від авіаційних нальотів, ракетних і артилерійських обстрілів в Україні гинуть сотні військових та цивільних громадян. Економіка України фактично не функціонує, обслуговуючи переважно воєнні потреби. Якщо війна затягнеться, це зірве посівну кампанію і залишить нашу країну без урожаю з усіма відомими наслідками.

 

Триває четверта доба війни Росії та Білорусі проти України. Від авіаційних нальотів, ракетних і артилерійських обстрілів в Україні гинуть сотні військових та цивільних громадян. Економіка України фактично не функціонує, обслуговуючи переважно воєнні потреби. Якщо війна затягнеться, це зірве посівну кампанію і залишить нашу країну без урожаю з усіма відомими наслідками.

Зупинена робота більшості підприємств, установ, навчальних закладів. Паралізоване життя суспільства. Сотні тисячі біженців перетнули кордони сусідніх держав, або змушені були кинути власні домівки у пошуках безпечних регіонів. Кожна українська сім'я перебуває під загрозою життя і смерті.

Українські діти щогодини зазнають невимовних моральних страждань і психологічних травм від виття сирен, кількаразового переміщення до бомбосховищ, вибухів та пострілів на вулицях. УКРАЇНА ПЕРЕБУВАЄ ЗА КІЛЬКА КРОКІВ ДО ГУМАНІТАРНОЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОЇ КАТАСТРОФИ!

Хто відповість за цей найбільший після Другої світової війни воєнний злочин і злочин проти людяності? Невже тільки путінська Росія?

Під час прес-конференції за підсумками віртуального саміту НАТО у Брюсселі генеральним секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що світ притягне Росію та Білорусь до відповідальності за їхні дії. Росію - як агресора, Білорусь – як його співучасника".

Україна обмежилася заявою голови Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко, що адресувалася голові білоруського прикордонного відомства офіційне звернення з цього приводу.

"Республіка Білорусь разом із Російською Федерацією веде війну проти України, нехтуючи положеннями міжнародного права, елементарними нормами людської моралі і цінностями життя", – йдеться у цьому документі.

Голова ДПСУ також наголосив, що колони техніки атакували Україну не тільки з території Росії, а й країни, "що перетворилася на сателіта РФ". До цього додається використання бойової авіації, артилерії, балістичних ракет та інших засобів з території РБ.

Стало відомо про кібер-операції білоруських спецслужб проти України.

Поки-що жодних інших офіційних заяв керівництва України з приводу участі Білорусі у війні проти України не прозвучало. Можливо, такі документи перебувають на стадії підготовки, але з ними явно запізнюються, адже щодня з території України від чорного "яструба миру" -- Лукашенка -- в Україну, окрім образ на адресу України, летять базовані там літаки, ракети і снаряди.

Полохливий диктатор, відчувши смалене, після початку масштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого заявив, що білоруські військові не беруть участі "в операції", а потім знову став натягувати латану свитку "миротворця", з-під якої стирчать погони "полководця", який воює проти "братського народу", що не воліє повертатися в імперію. Однак, як завжди, збрехав.

Переконаний, що відповідні служби ВСУ, військової розвідки і контррозвідки, СБУ, Генеральної прокуратури, ретельно документують незаперечні свідчення участі держави Білорусь у війні проти України.

Білорусь має нести повну і невідворотну відповідальність за цей злочин. А українське керівництво зобов'язане офіційно оприлюднити свою позицію в цьому питанні, а також розірвати дипломатичні відносини з державою-агресором.

Міжнародному співтовариству належить поширити свої санкції на Білорусь у максимально можливих обсягах і масштабах. Лукашенко має сісти на лаву підсудних у Гаазі разом з Путіним і жодні політичні чи економічні рації не повинні цьому перешкодити!

Хочу звернутися і до народу Білорусі, де у мене є колеги і друзі. Ми розуміємо, як важко протестувати проти дій тиранів. Ми сплатили це розуміння кров'ю Майдану. Народ України підтримав Ваші протести проти фальсифікації виборів у Білорусі та репресій режиму проти білоруських громадських активістів.

Чому ви мовчите сьогодні? Чому мені з моїми колегами і друзями замість того, аби навчати студентів і займатися наукою та вихованням власних онуків, доводиться зі зброєю в руках у складі територіальної оборони захищати рідну землю? Як пояснити рідним, що цю війну почали не ми, але ми її маємо завершити. І лише перемогою, бо на інше МИ як НАЦІЯ вже ніколи не погодимося.

Нам усім слід пам'ятати, що безкарність стимулює нові злочини.





Олексій Макеєв : Що таке свобода? Український переклад Берлінської промови

Цього тижня виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову про свободу. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець.

Антон Дробович: 10 принципів меморіалізації війни

Хоча повномасштабна війна за нашу незалежність і досі триває, проте громади, родини загиблих і суспільство загалом не відкладають справу увічнення пам'яті та збереження правди про її перебіг до закінчення бойових дій. Для багатьох це можливість зберегти гідність людей і єдиний доступний спосіб установити соціальну й історичну справедливість.

Володимир Мула : Любов до гокею перемогла любов до України

"Найкраще, що коли-небудь траплялося з гокеєм! Забий 900. Я міг би придбати тобі автівку!" - сказав Вейн Ґрецкі московиту Овєчкіну після встановлення нового рекорду за кількістю забитих шайб в НГЛ. Для українців, які щодня втрачають найкращих, бачити і чути таке від людини, яка на камеру визнає себе українцем, збирає кошти на медикаменти, виступає на телебаченні із закликом не допускати московитів до міжнародних змагань - просто ганебно.

: Як росія краде українські культурні цінності: сучасна історія

За оцінками ЮНЕСКО, завдані російською агресією з 2014 року збитки українській культурній спадщині становлять понад $2,6 мільярда. Вважається, що це розграбування українських музеїв є наймасштабнішим із часів Другої світової війни. Для прикладу – в той час на території України окупаційними військами було знищено і викрадено понад 500 тисяч музейних експонатів, 51 млн книг, 46 млн архівних справ, а з 2015 по 2023 рік лише в Криму рф провела понад 1 385 археологічних розкопок і вивезла приблизно 5 мільйонів артефактів.