Спецпроект

Без гордості, але з Гордоном

Гендиректор НТКУ Єгор Бенкендорф каже, що Перший Національний відзначав День жалоби згідно з рекомендаціями Нацради: без траурної стрічки й свічі пам'яті на екрані та з Міхаілом Задорновим в ефірі

Обурений тим, що в День пам'яті жертв Голодоморів та політичних репресій під час трансляції на Першому національному в кадрі була відсутня будь-яка траурна символіка, я направив відповідне звернення до Держкомтелерадіо України:

"Голові Державного комітету України
телебачення та радіомовлення
Юрію Плаксюку

Звернення

В День вшанування пам'яті жертв Голодоморів та політичних репресій на Першому національному під час трансляції в кадрі на екрані не було ані траурної стрічки, ані свічі пам'яті. Ніщо в телевізійній картинці не нагадувало телеглядачеві про День скорботи.

Георгієвську стрічку Перший національний тримав на своєму логотипі цілий місяць. А от розмістити у 77 роковини Голодомору бодай на один день чорну стрічку на знак пам'яті за мільйонами замордованих голодом співвітчизників - зась.

Будьте ласкаві, проясніть ситуацію, чим пояснюється така зневага до українців? Чому на Першому національному під час трансляції логотип каналу не був оповитий чорною стрічкою, а в кадрі не було свічі пам'яті? Це принципова позиція каналу чи таке неподобство сталося через недогляд? Хто взагалі приймає рішення про розміщення чи нерозміщення різних символів на телекартинці?

Чому в цей жалобний День в ефірі Першого національного була показана передача (інтерв'ю Дмитра Гордона) за участю російського гумориста Михайла Задорнова?".

Незабаром з Прорізної, 2 отримав відповідь за підписом голови Держкомітету Юрія Плаксюка (вихідні дані документу: "13" 12 2010 № 7113/29/3) – це була копія листа від установи генеральному директору Національної телекомпанії України Бенкендорфу Є.А:

"Шановний Єгоре Андрійовичу!

На підставі ч. 3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" надсилаємо за належністю на розгляд звернення Мазура О.М.
Про результат просимо повідомити Комітет та заявника.

З повагою,
Ю. Плаксюк".

До речі, зараз логотип Першого Національного прикрашений ялинковим гіллям та двома кульками: синьою і жовтою - під колір українського прапору.

Добре, що хоч так, а то я побоювався, що з огляду на політику канала та його програмне наповнення, там буде не дві кульки, а цілих три – біла, синя та червона. Чи це ще в майбутньому? Може так станеться вже під наступний Новий рік? Принамйні нині здається, що все до того йде...

І ось сьогодні, 28 грудня отримав відповідь (вихідні дані документу: № 8-01-27/3148 від 21.12.10) від гендиректора НТКУ Є.А. Бенкендорфа з підписом на піваркуша.

"Шановний Олексію Миколайовичу!

Інформуємо вас, що НТКУ уважно розглянуте Ваше звернення до Голови Держкомтелерадіо України п. Ю.О. Плаксюка щодо мовлення Першого Національного 27.11.10.

У відповідності до вимог чинного законодавства України у день вшанування пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій НТКУ переглянула сітку мовлення Першого Національного, знявши з ефіру програми та анонси розважального, музичного та рекламного характеру.

Крім того, в ефірі Першого Національного на вшанування пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій було проведено Всеукраїнську хвилину мовчання, показано художній фільм "Холодне літо 53-го", а в інформаційній програмі "Підсумки" висвітлено низку загальнодержавних заходів, проведених в Україні до цієї сумної дати.

Повідомляємо також, що Перший Національний 27.11.10 р. дотримувався правил мовлення, розроблених Національною Радою України з питань телебачення і радіомовлення для днів жалоби (трауру)".

Оце така відповідь?

А де ж хоч слово про траурну стрічку чи свічу пам’яті, точніше про причини їхної відсутності на логотипі, в кадрі під час трансляції, про що я конкретно запитував? Де відповідь на те, хто вирішує, які символи і знаки розміщувати на екрані, а які ні? Відмінили музично-розважальні програми. Всі? Точно? 

А Михайло Задорнов в гостях у Дмитра Гордона – це що, науково-популярна передача на вшанування жертв голодоморів та політичних репресій?

А до якого жанру відносить Бенкендорф передачу "Розіграш квартири від Оранти", яка йшла в ефірі каналу 27 листопада рівно опівдні, як зазначено на офіційному сайті Першого Національного? Невже не рекламного?

А як бути з передачею "Так просто! Марк Савін. Випробування струмом", в анонсі якої йдеться: "Чи наважиться наш піддослідний зайти у приміщення, де напруга сягає 10 000 вольт! Вдягайте гумові рукавички та ставайте на гумовий килимок!". Це теж про жертви політичних репресій?

А як щодо "ХайТак", яку анонсували наступним чином: «Вам набрид інтер'єр вашої квартири? Ви мрієте про дизайнерське рішення для нічим не примітної кімнати? "ХайТак" допоможе Вам не лише досягти здійснення мрії, але й зекономити на її втіленні!".

А який стосунок до України мають продемонстровані  в цей день художні фільми "Холодне літо 53-го" та "Калина красная"? В них є хоч слово, хоч епізод, присвячений Україні – українським жертвам політичних репресій чи Голодоморів? Чи розповідається в них, як такі лихоліття переживав наш народ?

"Холодне літо 53-го": «Банда амністованих злочинців захоплює село, де живуть на поселенні двоє колишніх політв'язнів. Щоб захистити жителів села, вони вступають з бандитами в бій...".

"Калина красная": "Крадій-рецидивіст Єгор Прокудін навиходить з в'язниці після п'яти років ув'язнення. Йти йому нікуди, ніхто його не чекає, і тоді Єгор вирішує поїхати в село до якоїсь Люби, яку ніколи не бачив, а тільки листувався...".

Отже, гендиректор Бенкендорф не відповів по суті на жодне з поставлених питань. Тому що йому насправді і не було, що відповісти. Бо це такі питання, у відповідь на які, якщо вже вони справедливо виникають, приносять свої вибачення. Це, звичайно, в тому випадку, якщо в людини, якій вони адресуються, є хоч трошки людської совісті й елементарної моралі, не кажучи вже про повагу до українського народу.

Володимир Молодико: Герой Крут Павло Кольченко. Невідомі факти з біографії

Одним з відомих Героїв Крутів є Павло Кольченко – 21-річний чотовий студентської сотні, що потрапив у полон до більшовиків і був ними замордований. Дата й місце уродження крутянця донедавна залишалися "білими плямами" в його біографії.

Декомунізація. Україна.: Деколонізація – це щоденна боротьба

Деколонізація – це не просто зміна табличок із назвами вулиць. Це щоденна боротьба з адміністративною байдужістю, бюрократичною тяганиною і, на жаль, навіть відкритим саботажем закону.

Віталій Мельничук: Перші демократичні парламентські вибори

Одинадцять років Україна чинить опір російському агресору. Цей опір - продовження віковічної національно-визвольної боротьби Українського народу з московським імперіалізмом. Одним із етапів цієї боротьби були історичні події кінця 1980-х – початку 1990-х років, коли Український народ зумів зорганізуватися та перемогти сильніший за себе Московський тоталітарний режим Союзу РСР.

Андрій Савчук: Церква, у якій черпав натхнення Параджанов

Коли Параджанов готував декорації для свого легендарного фільму "Тіні забутих предків", то, мабуть, навіть не підозрював, що рятує частину сакрального спадку від знищення. Йдеться про ікони зі старої дерев'яної церкви на Гуцульщині. Їх режисер забрав на зйомки, але так і не повернув. Як показав час – на краще. Бо храм через півтора десятиліття згорів дотла.