22 червня 1941

Міф про "віроломний напад". Документи з архіву СБУ

"Прибулі у прикордонну смугу німецькі солдати [...] розповсюджують чутки, що командування німецької армії має намір захопити Західну Україну [...]. Виступ німецьких військ проти Радянського Союзу має відбутися після закінчення дощів, як тільки встановиться погода"

Архів СБУ оприлюднив документи радянських спецслужб про початок радянсько-німецької війни у 1941 році. Архівісти надали вільний доступ до колекції "Переддень німецько-радянської війни у документах НКВД".

"У колекції — документи про агентурно-оперативну роботу НКВД СРСР напередодні радянсько-німецької війни: повідомлення військових та агентів спецслужб про загальний стан німецької армії перед початком війни, пересування військ Вермахту поблизу кордонів СРСР. Також оприлюднено матеріали допитів полонених німецьких льотчиків у перші дні війни, шпигунську аерофотозйомку, яку здійснювали літаки "Люфтваффе", — розповідає заступник директора Архіву СБУ історик Володимир Бірчак.

Фото німецьких пілотів-бомбардувальників, схоплених в полон після бомбардування Києвам

Серед архівних документів історики виявили доповідну записку секретарю КП(б)У Микиті Хрущову про концентрацію німецьких військ на кордоні у травні 1941 року. "Цей документ засвідчує, що ретельна підготовка нацистської Німеччини до нападу на СРСР не була таємницею для радянських керівників", — аналізує Володимир Бірчак.

Історик доповнює: "Документи свідчать, що радянська розвідка не лише шукала інформацію про збройні сили та політику нацистської Німеччини. Спецслужба активно вивчала стан та настрої української діаспори, діяльність підпілля ОУН на території України, окупованої нацистами ще з вересня 1939 року (йдеться про Захід України), намагалася вводити у ці структури свою агентуру".

ДОКЛАДНАЯ СЕКРЕТАРЮ КП(Б)У ТОВ. ХРУЩОВУ Н. С. О КОНЦЕНТРАЦИИ НЕМЕЦКИХ ВОЙСК В ПОГРАНИЧНЫХ РАЙОНАХ С СССР ОТ 15 МАЯ 1941, арк. 1

[Лист] 52 [Закреслено]

[Лист] 88

Нетаємно

СОВЕРШЕННО СЕКРЕТНО [Закреслено]

24/2 – 1716 23.04.[20]13

СЕКРЕТАРЮ Ц[ентрального] К[омитета] К[оммунистической] П[артии] (б[ольшевиков]) У[краины]

Тов.[арищу] ХРУЩЕВУ Н.[иките] С.[ергеевичу]

За последнее время от зак.[рытых] источников оперативного пункта ст.[анции] Перемышль получены дополнительные данные о концентрации немецких войск в пограничных районах с С[оюзом] С[оветских] С[оциалистических] Р[еспублик].

В лесу близ гор.[ода] Ярославля быстрыми темпами строятся бетонированные укрепления. Там-же закончено строительство большого аэродрома, на которы![й] прибыли самолеты. В этом же лесу сосредоточено большое количество войск и установлена тяжелая артиллерия.

Во дворе станции Журавица-Южная строятся бетонированные укрепления.

ДОКЛАДНАЯ СЕКРЕТАРЮ КП(Б)У ТОВ. ХРУЩОВУ Н. С. О КОНЦЕНТРАЦИИ НЕМЕЦКИХ ВОЙСК В ПОГРАНИЧНЫХ РАЙОНАХ С СССР ОТ 15 МАЯ 1941, арк. 2

 [Лист] 53 [Закреслено]

[Лист] 89

2.

По левую сторону этой станции по направлению с Перемышля за кладбищем, на расстоянии около 100 метров, построена посадочная площадка 200 х 400 м[е]т.[ров] для самолетов.

В окрестностях Перемышля-Журавица, Болештрошиц, Бушковиц, Радома и Хмина усиленными темпами строятся окопы. Отрыва окоп производится в дневное время, а в ночное время – на самой границе.

Из Радома в Журавицы переброшены артиллерийские части, которые расквартированы в казармах, где ранее находилась пехота, а последняя переведена в Перемышль.

Со стороны гор.[ода] Кракова к границе направлено большое количество немецких войск различных родов оружия.

Из Жешува, Пшеворска и Лисовска через Лемблицы отправлено 6 воинских транспортов. По шоссейной дороге к Жешуву проследовало 150 танков.

На ж.[елезно]д.[орожной] станции Пшеворск отмечается погрузка в поезда авиабомб, которые отправляются на вновь выстроенный аэродром – расположенный возле леса за Пшеворском.

На ст.[анциях] Журавицы и Радоме ожидается прибытие большого количества немецких воинских частей. С этой целью в окрестностях этих станций приготовляются квартиры для размещения войск.

ДОКЛАДНАЯ СЕКРЕТАРЮ КП(Б)У ТОВ. ХРУЩОВУ Н. С. О КОНЦЕНТРАЦИИ НЕМЕЦКИХ ВОЙСК В ПОГРАНИЧНЫХ РАЙОНАХ С СССР ОТ 15 МАЯ 1941, арк. 3

[Лист] 54 [Закреслено]

[Лист] 90

3.

На ж.[елезно]д.[орожные] станции Перемышль, Журавицы и Ярослав прибыло большое количество немецких войск разных родов. Эти станции в ночное время охраняются немецкими часовыми. Здесь – не ведется усиленное строительство разных укреплений. Днем работы не производятся.

Прибывшие в приграничную полосу немецкие солдаты из оккупированных стран – Франции, Норвегии и Дании – распространяют слухи, что командование немецкой армии намерено захватить Западную Украину, отрезав ее клином со стороны Рава-Русская и Румынии – на Львов.

Выступление немецких войск против Советского Союза должно начаться после окончания дождей, как только установится погода.

В конце апреля на ст.[анции] Перемышль в течение 10 суток стоял пассажирский поезд из 10 мягких и одного вагона-ресторана. Поезд охранялся усиленным военным конвоем. В этом поезде, якобы, приезжали губернатор и какой-то генерал (их фамилии не установлены), которые производили осмотр вновь возведенных укреплений.

За мостом через реку Сан, возле станции Перемышль, к полотну железной дороги на огороде площадью около 80 кв.[адратных] метров выстроены два газоубежища.

ДОКЛАДНАЯ СЕКРЕТАРЮ КП(Б)У ТОВ. ХРУЩОВУ Н. С. О КОНЦЕНТРАЦИИ НЕМЕЦКИХ ВОЙСК В ПОГРАНИЧНЫХ РАЙОНАХ С СССР ОТ 15 МАЯ 1941, арк. 4

[Лист] 55 [Закреслено]

[Лист] 91

4.

В конце апреля отмечен факт, когда один немецкий солдат, переодевшись в штатский костюм, со станции Перемышль (Германия) поездом пытался уехать в Советский Союз, однако, был задержан. Когда на место задержания прибыли сотрудники Гестапо, этот солдат нанес себе в висок до 10 ножевых ран.

НАРОДНЫЙ КОМИССАР ГОСУДАРСТВЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ [Украинской Советской Социалистической Республики]

(МЕШИК) [Павел Якович]

"15" мая 1941 г.[ода]

№ А. 1620/сн

гор.[од] Киев

тк/4.              А 1619/сн

исп.[олнитель] Данилов

 

Транскрипція документу здійснена Сергієм Громенком, Український інститут національної пам'яті

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.