1 березня 1943

Чотири документи про Корюківську трагедію

"2 станковых пулемёта, 119 винтовок и 3 тонны соли и др. воен. имущ." - такими були трофеї партизанської вилазки. Решті мешканців Корюковки вони обійшлися дорогою ціною. "...В церкві піп зібрав до 500 чоловік, думали, що спасуться, стали богу молитися, німці зайшли перебили усіх з автоматів і попа убили."

Уривок із фільму про трагедію Корюківки телеканалу "Інтер"

У Центральному державному архіві громадянських об'єднань зберігається кілька томів різних архівних справ, пов'язаних із знищенням нацистами майже 7 тисяч мешканців містечка Корюківка на Чернігівщині на початку весни 1943 року. Насамперед йдеться про штабні документи партизанських з'єднань Олексія Федорова і Миколи Попудренка (на території діяльності яких сталася трагедія), а також щоденники учасників тих подій.

Більшість цих документів не публікувалися. Висновки щодо того, якою є доля відповідальності за цю трагедію керівників радянських партизанів, кожен читач зробить сам.

"2 станковых пулемёта, 119 винтовок и 3 тонны соли и др. воен. имущ." - такими були трофеї партизанської вилазки до Корюківки. Решті мешканців Корюковки партизанські трофеї обійшлися дорогою ціною.
 

ЦДАГОУ Ф.64., оп. І. Спр. 19
ЧЕРНИГОВО-ВОЛЫНСКОЕ ПАРТИЗАНСКОЕ СОЕДИНЕНИЕ. ШТАБ СОЕДИНЕНИЯ
Справки и схемы боевых действий соединения за период с 16 декабря 1941 г. По 17 января 1944 г.  Арк. 21, 21 об.

Боевой приказ №
На разгром гарнизона г. Корюковка 26.02.1943

Лес 2 км. южнее Лупасова
Сведения о противнике. Жандармерии 100 чел., Венгерсакя карательная экспедиция 70 чел. Расположение в центре города. Охрана Лесозавода и мукомольной мельницы 20 чел.
Основной удар произвести пятью ударными группами.
1 группа 60 чел. Отряд им. Ворошилова - командир Приступа уничтожаеть противника на лесозаводе и мукомольной мельнице.
2 группа. Вторая рота отряда им. Сталина командир Коротков уничтожает противника в районе Общежитий и почты (бывшего сахарного завода).
3 группа рота отряда Зибницкого с приданным с одним станковым пулемётом с расчётом отряда им. Сталина уничтожает противника в районе (ранее занимаемых домов Райсовета и НКВД).
4 группа - автоматчики - 20 чел. Занимают сахарный завод с задачей не допустить противника в здание сахарного завода.
5 группа 30 чел. Отряда им. Чапаева, 6 чел. Подрывников - командир группы Федоренко И.И. уничтожает ж.д. станцию и полотно линии ж.д. и обеспечивает охрану от. Низковки.
Для прикрытия дорог выставить заслоны: 1) на шляху со стороны г. Щорса 40 чел. Отряда им Щорса - командир Ковтун;
2) на шляху со стороны с. Наумовки 15 чел. Командир Карпачёв
3) -//- со стороны Охромеевичи (?) 10 чел. -//-
4) -//- со стороны с. Холмов 36 чел. Отряда им. Кирова, командир Бочонков
5) На дороге со стороны Гуриновка выставляет отделение командир Приступа
6) На дороге со стороны Дома???? Силой отделения выставляет командир Зибицкий (???).
4.  Исходное положение для наступления занять к 6.00 27.2.1943 г.
Начать наступление в 7.00 27.2.1943 г.
Сигнал отхода две зелёные ракеты.
Мой первый командный пункт в районе лесозавода. Последующий в районе действий второй группы.

Командир операции
Нач. штаба
Соединения партиз. от-(не разб)                                          /Рванов/
26.2.1943 г.

Арк. 22
Результаты операции г. Корюковка
Уничтожено противника - 78 человек
Взято в плен 9 чел. венгер, в т. ч. начальник ж.д. станции.


Уничтожено:
Один лесозавод
Одна паровая мельница
Маслозавод
Ж.Д. станция
Горуправа
Комендатура
Райбанк
14 автомашин
Один паровоз
6 вагонов
Зерносклады с зерном
Уничтожено 3 км. ж.д. пути
Бензина 50 тон.
2 трактора ЧТЗ
3-и бандарных цеха
2 под'ёмных крана на автоходу
3 автоприцепа
2 гаража и механическая мастерская

Разгромлена тюрма и випущено арестованых 101 чел.
Взяты трофеи: 2 станковых пулемёта, 119 винтовок и 3 тонны соли и др. воен. имущ.

Командир Соединения Партиз. Отр:        Комиссар соединения
Герой Сов. Союза                    партиз. отрядов
/Федоров/                        /Дружинин/

Нач. Штаба
Соединения          /Рванов/


ЦДАГОУ
Ф.94., оп. І. Спр. 11
ЧЕРНИГОВСКОЕ ПАРТИЗАНСКОЕ СОЕДИНЕНИЕ им. ГЕРОЯ СОВЕТСКОГО СОЮЗА Н.Н. ПОПУДРЕНКО. ШТАБ СОЕДИНЕНИЯ

Дневник помошника комиссара соединения по комсомолу М[арии] К[ирилловны]Скрипки /рукописный экз./    

Арк. 51-51 об.

"Після того, як зробилим операцію на Корюківку, німці 1-го березня оціпили кільцем Корюківку і почали палити хати і стріляти всіх, хто попаде під руку.

Перше почали бити і палити на Клину, вони загоняли з усіх хат в одну, приходив німець  [1 слово - нерозб., можливо - розстрілював] очередю автомата, а потім запалював, і стояли коли зовсім не догорить хата.

В найшій хаті убили 18 жінок і двух маленьких немовлят, невістка Галя сиділа убито[ю] з маленькою дочкою за столом, а сина 3 роки мабуть ранели, бо маленьки кроваві сліди були застигли кровю, дехто сидів за стулом, дехто ліжав, а хату декілька разів підпалювали, вона черепицею крита і пощикотурена в середині і з подвору, і не могли запалить, кидали гранату і нічого не горіло, сарай вони запалили. Двір увесь ізгорів, тож вони бросили і пішли. Не підчинилась німцям наша Радянська хата. Так вони побили усіх сусідів.

[Мороз]? Таня, моя товаришка, її чоловіка, батька, матір, сестру і дочку на руках убили, а неї куля пройшла, в рот ранели, вона бачила своїми очима трупи окровавлені лежали, коли німці підпалили двір, сарай і хату вона димом [1 слово - нерозб.]пройшла на город, залізла в яму і чула стогін сусид і дітей, хата догоріла. Вечором вона пішла до лісу і прийшла до нас в партизанський загон.

До сусіда [прізвище не розбірливо] зігнали до 40 жінок, чоловіків і малих дітей, вони хати облили керасином і підпалили, хто вилазив з-під огню - вони стояли з автоматами і стріляли, видізла дочка одної жінки Сидоренко Ніла, їй було 6 років, мати виправила може залишиться живою із огонь. Хто тікав [нерозб] стояли кулемети, стріляли німці.

В райцентрі Корюківки зібрали людей в столовку, говорять документи провірять, кожен держав документи напоготові, увійшли два палачі провели декілька автоматних очередів і потім підпалили, кров тікла з столовки ручкою на землю.

В церкві піп зібрав до 500 чоловік, думали, що спасуться, стали богу молитися, німці зайшли перебили усіх з автоматів і попа убили.

Три дні горіла Корюківка, 3 дні лилась кров в Корюківці, три дні душогубці стояли в Корюківці пока не зпалили і людей перебили до 7 тисяч. Вдень і вночі червоніли червоні язики над Корюківкою, з лісу було видно червоні пламені язиків".


ЦДАГОУ Ф.94., оп. І. Спр. 29
ЧЕРНИГОВСКОЕ ПАРТИЗАНСКОЕ СОЕДИНЕНИЕ им. ГЕРОЯ СОВЕТСКОГО СОЮЗА Н.Н. ПОПУДРЕНКО. ШТАБ СОЕДИНЕНИЯ

Отчёт командования соединения о боевой деятельности и партийно- политической работе отрядов соединения за период с 15 марта по 22 сентября 1943 г.


Арк. 17
"Кроме этого было напечатано и распространено целый ряд листовок. Так, например: ответ на зверства немцев была издана листовка под названием "Корюковская трагедия", в которой было написано:

"Звірі, що вдають з себе захистників релігії безжалісно розстріляли в церкві понад 200 чол. Віруючих жінок і стариків під час молебня. Не пощадили вони і попа Бондаревського, що правив молебінь.

За два дні фашисти розстріляли, забили, спалили живими понад 2000 чоловік мирних жителів та повністю спалили містечко. Прокляття гадам! Смерть іродам, смерть!

Эта листовка нашла широкий отклик среди населения. Она переходила из рук в руки. Даже зачитывалась священниками в церквях в сёлах Тихоновичи, Турец и др."

Година папуги. Погані передчуття професора Свяневича

"Я аніскільки не сумнівався, що вступ Радянської Росії у наші східні воєводства буде означати для них кінець існуючому там польському впливу і відрив тих територій від Польщі. Я не був би проти передачі тих воєводств незалежним Україні і Білорусі, якби такі існували, але не бачив сенсу в передачі їх Радянському Союзу". Як професор Свяневич передбачив Велику війну.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.