За покликом рідної крові. Знайти родинну історію в архівах КДБ
Ця родинна історія була під табу майже 70 років. І так могло бути далі, якби одного дня бажання дізнатися правду не привело мене в архіви СБУ, де ховалася головна таємниця життя моєї бабусі Марії Рогачук
Рік тому зі мною сталася важлива подія. Я нарешті зрозуміла чому в 11 класі на уроці історії мене так зачепила розповідь про Українську повстанську армію.
Я знала, що СБУ відкрила доступ до кримінальних справ НКВС, КДБ. І знала, що у моїй родині по батьковій лінії є історія, над якою роками майорів ореол таємничості та недосказанності. Втратити такий шанс було помилкою і, здолавши шалене хвилювання, я наважилася зазирнути в минуле.
Важко передати відчуття, коли архіваріус дає тобі в руки документ, який десятиліттями припадав пилом під грифом "цілком таємно". Тим паче, якщо цей документ – кримінальна справа рідної бабусі.
Кримінальна справа Рогачук Марії Миколаївни № 12712–П |
Марія Рогачук народилася 1926 р. на Тернопільщині, у тоді ще польському селі Ланівці в родині заможного селянина Миколи Щербаня. Окрім неї у Щербанів були старші діти Іван та Анастасія. На жаль, їхня мама Ганна (моя прабабуся) рано пішла з життя, і про неї практично нічого не відомо.
Бабуся була освіченою – закінчила 7 класів школи, працювала вчителькою, а після смерті матері поралася по господарству. У листопаді 1948 р., у вже радянських Ланівцях, вона вийшла заміж за мого дідуся – червоноармійця та завідувача сільського клубу Михайла Рогачука. Та за 3 місяці їх подружнє життя обірвалося. 23-річну Марію заарештував спецпідрозділ НКВС.
Моя бабуся Рогачук Марія Миколаївна |
У родині про причини арешту бабусі знали дуже мало. Мій батько чув, що якимсь чином це було пов’язано з УПА і що в перші дні ув’язнення її хотіли розстріляти, але, "змилувалися", і присудили 25 років Сибіру.
Трохи більше розповіла батькова сестра Ганна, єдина з 4-ох бабусиних дітей, яка живе у батьківському домі в Ланівцях. Вона знала, що бабусю заарештували через якісь листи, знайдені чи то в неї вдома, чи то в якійсь криївці. Але жодного з цих листів тітка Ганна не бачила, а про зміст навіть не здогадувалася.
І от, зрештою, лише через 70 років "ДЕЛО № 12712–П" нарешті розкрило родині трагічну історію Марії Рогачук, про яку вона мовчала все життя.
Бабуся Марія та дідусь Михайло |
У кримінальній справі бабусі близько 100 сторінок. Перше, що впадає в око, – це прискіплива бюрократія радянської каральної машини: детально описаний зміст справи, перелічені назви документів, є нумерація. Все дуже чітко, конкретно і … моторошно.
Чим Марія Рогачук завинила перед радянською владою – пояснює постанова про арешт:
"Рогачук весной 1947 года вступила в преступную связь с учасником банды УПА Прийма Богданом Ивановичем под кличкой "Олег" и систематически в письменной форме, информировала его о положении в селе т. е. являлась информатором".
Ім’я повстанця Прийми Богдана Івановича було незнайомим ані мені, ані родині. Але далі все встало на свої місця.
Судячи з анкети арештованої, Марію Рогачук затримали 13 лютого 1949 р. За кілька днів "опери" Скала-Подільського РВ МДБ обшукали будинок молодого подружжя та хату мого прадіда Миколи Щербаня, де виявили цікаву знахідку: "Рукопись начинающаяся "30 / ІІІ, 48 г. Д. Марійка! Дякую…", оканчивающаяся словами "дуже вдячний Б".
Схоже, "рукопись" – це лист повстанця Богдана Прийми до бабусі Марії, який чомусь зберігався у її батьківському домі. Тремтячими руками я почала гортати документи і не повірила своїм очам, коли натрапила на конверт, приклеєний до обкладинки справи.
У ньому було кілька обгорілих аркушів, які виявилися листами Марії Рогачук та повстанця Богдана "Олега" Прийми.
Фрагмент листування Марії Рогачук із повстанцем Богданом "Олегом" Приймою |
Я розплакалася прямо в архіві, читаючи ці листи. Тим паче, коли з одного з них випала бабусина фотографія... Було важко повірити, що ці маленькі листочки написані її рукою. Як виявилось, саме в них і містилася таємниця її арешту.
Послання Марії до Богдана Прийми датовані періодом із квітня 1947 р. до березня 1948 р. (на той час вона була ще неодруженою). Листи не є суто інформаційним, вони, швидше, схожі на спілкування двох близьких друзів. Марія звертається "Дорогий Богдане" чи "Дорогий Олегу" і завжди пише "Ти" з великої літери.
У листах бабуся розповідала повстанцю про стан справ у Ланівцях. Зокрема, про події в школі та сільраді, про роботу з піонерами, про те, хто із селян спілкується з репресивними органами, і навіть попередила про прибуття в село війська для зачистки "бандитів" з УПА.
Фотографія Марії Рогачук, знайдена у кримінальній справі № 12712–П |
У відповідь Богдан Прийма надсилав бабусі літературу, пісні та колядки. Схоже, він був дуже інтелігентною й культурною людиною і мав письменницький хист:
"24. ІІІ. – 1948 р. Д. Богдане! Дякую за відповідь, пісні і літературу, що для мене є дуже цікавим. Збірник думок Твоїх я заховаю і постараюся задержати його для Тебе."
На жаль, від Богдана Прийми зберігся лише один лист від 30 березня 1948 р. У ньому він пише:
"…пісні буду висилати за кожний раз. Мені зоря чомусь дуже до серця, ця ніжність, якої я ще не зазнав, хіба лиш у пісні. Може Ти і не рада ним, бо в Тебе є дія, а тут лише пісня…"
І дійсно, у листі є його пісня. Вона дуже проста, але, водночас, така романтична, трагічна і щира... Її слова говорять самі за себе.
Богдан Прийма зазначає, що останні 2 рядки кожного куплету співаються двічі і додає:
"Прикро мені, що не можу Тобі враз зі словами передати і мельодію, але трудно: Я хочу вірити, і я вірю, що всемогучий Бог допоможе, якщо схоч учити їх, то я ніколи не забуду їх мельодії, і Тобі в ліпший час пригадаю."
Переважно Марія та Богдан листувалися про особисте. Відчувається, що їхні стосунки були непростими. Богдан ображався, коли Марія довго не писала і хвилювався, що нецікавий їй і є для неї тягарем. Натомість бабуся просила його не гніватися і запевняла, що хоче жити з ним у згоді.
Лист Богдана Прийми до Марії Рогачук від 30 березня 1948 р. |
Одне з найзворушливіших її послань від 8 липня 1947 р.:
"Д. Богдане! Важкий біль огорнув моє серце, почувши таку сумну і несподівану вістку про стан твойого здоровля. Сльози залили мої очі, читаючи такі останні слова від свойого найближчого друга і приятеля…. Сама собі не довіряю, щоб це було можливо, і щоб я більше не могла зійтися з Тобою на цім світі".
З цього ж листа стає зрозуміло, що про зв'язок Богдана та бабусі знав її старший брат Іван, який, до речі, був червоноармійцем:
"Засилаю Тобі свій привіт, а за разом і Іван, бажаєм Тобі якнайскорше виздоровитися та дожити разом з нами до кращих і вільних часів, прожити в своїй вільній Україні щасливим і радісним життям, якого ми ще не бачили, але собі уявляєм."
Проте, на жаль, воїну УПА Богдану Приймі не судилося побачити вільної України.
Лист Марії Рогачук до Богдана Прийми від 8 липня 1947 р. |
У кримінальній справі бабусі зазначено, що у жовтні 1948 р. НКВСівці накрили криївку зв’язкової УПА Юстини Стасюк, через яку Марія та Богдан листувалися. Криївку знайшли у льосі будинку Стасюків у Ланівцях.
"1. Стасюк Юстиния Яковлевна 1915 года рождения … во время обнаружения у ней Х.48 года "схрона" скрылась и местонахождение ее в настоящее время неизвестно.
2. Прима Богдан Иванович 1920 года рождения … в 1944 году вступил в банду УПА под кличкой "Олег". Действует в селе Лановцы".
Водночас, у дослідженні публіциста Богдана Савки "Останні на полі слави (З історії національно-визвольної боротьби кінця 40-х –початку 50-х років на терені Чортківської округи ОУН)" я знайшла трагічні відомості – члени УПА Богдан Прийма та Юстина Стасюк загинули в бою або у безвиході від самострілу у 1949–1950 рр.
Щодо моєї бабусі, то, як виявилось, листування з повстанцем стало для неї фатальним. Під час штурму криївки у Ланівцях НКВСівці виявили її листи до Богдана і, за страшною іронією долі, прирекли її, вже заміжню, до в’язниці.
Моя бабуся Марія Рогачук |
Марію Рогачук мучили допитами майже місяць. Читати звіти про них нестерпно боляче... Ось лише маленька, але багатослівна деталь:
"Начало допроса в 12:00, окончание в -.- "
Судячи з допитів, Марія могла за ніч раптово змінити свідчення. Страшно навіть уявити чому…
"1949 года февраля 13 дня
Вопрос: Кого из участников банд ОУН–УПА вы знаете?
Ответ: Никого из участников банд ОУН–УПА я не знаю.
1949 года февраля 14 дня
Вопрос: Следствие требует чтобы вы правдиво рассказали когда и при каких обстоятельствах установили связь с бандитом "Олег"?
Ответ: Я признаюсь, что на прошлом допросе пыталась обмануть следствие и ...."
Протокол допиту Марії Рогачук від 14 лютого 1949 р. |
Зрештою, Марія Рогачук зізналася: перебувала у зв’язку з ОУН з 1945 року. Спершу читала підпільникам націоналістичну літературу, а навесні 1947 р. мала зустріч із "бандитом" Богданом Приймою, за дорученням якого була інформатором.
Проте всіх, відомих їй, членів ОУН–УПА бабуся так і не назвала. Казала: "Як би я ходила по світі, якби стільки душ продала…", – згадала пізніше тітка Ганна.
Рідних бабусі теж допитували. Зокрема, мій прадід Микола Щербань, який, як з’ясувалося, понад 30 років був членом "Просвіти", засвідчив, що повстанець Богдан Прийма був у нього вдома, але лише один раз: "… выше среднего роста, среднего телосложения, стройный, круглолицый, лицо смуглое, волос на голове черный, носпрямой, походка ровная. Одет был в чёрную шинель".
Подружжя Марії та Михайла Рогачуків і мій прадід Микола Щербань |
Зі старшого брата бабусі Івана, схоже, довелося вибивати свідчення…
"Вопрос: Кто из жителей с. Лановцы, находящихся на нелегальном положении, посещал вашу квартиру в 1947–48 годах?"
Ответ: Из жителей с. Лановцы, находящихся на нелегальном положении, мою квартиру никто никогда не посещал.
Вопрос: Когда вашу квартиру посещала нелегалка Стасюк Юстинья? Следство требует от вас правдивых показаний.
Ответ: Да, я следству говорил неправду и, видя бесполезность дальшего сопротивления, буду давать правдивые показания..."
Протокол допиту Івана Щербаня від 17 лютого 1949 р. |
Спочатку Марію Рогачук хотіли розстріляти. Перші 6 діб арешту вона просиділа у камері-одиночці, потім була переведена у загальну. Тут на неї чекав новий удар долі – загинув її любий старший брат Іван…
Співкамерниці розказали, коли Іван прийшов передати сестрі хлібину і пляшку молока, його жорстоко побили тюремники. Якийсь час він ще боровся за життя, та побої виявилися смертельними. У нього лишилася вагітна дружина, яка через пережите, на жаль, втратила дитину…
Ось така вона – "людська" та "миролюбна" радянська влада…
Старший брат бабусі Іван Щербань (ліворуч) |
Зрештою, майже через місяць слідства Марії Рогачук присудили 25 років заслання в Магадан із позбавленням громадянських прав на 5 років та конфіскацією майна.
Попри касацію та численні звернення мого вбитого горем прадіда, якому на той час було вже 68 років, "справедлива" радянська влада була непохитною.
Відомо, що у Хабаровському краї у нелюдських умовах Марія добувала в кар’єрах каміння, згодом навіть стала бригадиром будівельної бригади.
Бабуся Марія під час заслання у Магадані (верхній ряд по центру) |
У засланні в неї було багато друзів. Вона присвятила їм такі слова, що збереглися на звороті однієї з фотографій: "Не в шумній розмові друзя пізнаються, друзя пізнаються порою, як горе настане і сльози поллються, той друг, хто заплаче з тобою. Спомин з тяжких днів, прожитих у неволі".
Марія Рогачук та її подруги під час заслання у Магадані (у третьому ряду справа) |
На щастя, завдяки хрущовській "відлизі" бабусі Марії вдалося повернутися додому раніше строку – влітку 1955 р. У Ланівцях її чекав батько Микола Щербань та чоловік Михайло Рогачук, з яким згодом вона народила 4 дітей. У 1991 р. бабусю реабілітували, і вона щасливо посміхалася, коли в селі демонтували пам’ятник Леніну.
Марія та Михайло Рогачук з дітьми Мирославом, Іваном, Ганною та Володимиром |
Я дуже радію, що після всіх пережитих страждань моя бабуся таки побачила вільну Україну. Час завжди розставляє все на свої місця, і нарешті, через майже 70 років, світ знатиме, що в ньому жила проста сільська вчителька Марія Рогачук, яка віддала за Україну найдорожче – друзів, свободу, здоров’я і час.
Переконана – її страждання, як і жертви сотень тисяч інших людей, були недаремними. І сьогодні кожен із нас має продовжувати справу наших предків і боротися за щасливу Україну, про яку вони мріяли.
Бабусю, я Тобою безмежно пишаюся! І дякую Тобі та героїчно полеглому повстанцю Богдану Приймі від імені усієї нашої родини.
Дивіться також:
Які можливості дає відкритий доступ до архівів радянських спецслужб
Уманська катівня 1941 року. Історії звичайних людей з Галичини
Як російський ветеран Вітчизняної війни виявився... командиром УПА
Бій куреня УПА "Сіроманці" проти військ НКВД під Уневом
Як чеська держбезпека викрала українського отамана з Мюнхена
Радянська агентура в націоналістичному підпіллі
Агентурна справа "Ходячие". НКВД проти УГКЦ
Операція "Заповіт". Чекістська справа № 206