Спецпроект

Back in the USSR

30 грудня 1922 р. було створено Союз Радянських Соціалістичних Республік. Досвід каже, що це не був ніякий "союз" рівноправних, а централізована імперія. Влада Рад була фікцією, яка прикривала всевладдя партії та КГБ. Соціалізм був геть антилюдський. Згадаймо, як воно було - від зубної пасти "Поморін" до розбирання автомата на швидкість і дорогого Михайла Сергійовича...

6:00. Гімн СРСР. Міхалков і Ель-Регістан. Будильник. Зарядка. Душ? Води немає. Де-не-де є. З глечика. "Поморін"? Зубний порошок.

Яєчня-"глазунья". Хліб-"хала". Чай краснодарський: "Найпівнічніший у світі". Підстаканник. Вафлі "Артек". Ковбаса по 2.20. Горілка по 3.62.

Жовтенятські зірочки. Піонерські краватки. Комсомольські значки. Ленінський урок. Політінформація. "Піонерська правда". "Комсомольська правда". "Правда" без правди. Програма "Час". "Міжнародна панорама". Матеріали ХХVII з'їзду або XIX партконференції. Один чорт!

Ленінський залік. Ордена ВЛКСМ. Завоювання Жовтневої революції 1917 р. Біографія Генерального секретаря ЦК КПРС. Липневий пленум. Товариш Менгісту Хайле Маріам. Агостіньо Нето. Товариш Юмжагійн Цеденбал. Злочинна кліка Пол Пота і Ієнг Сарі.

Фільм про шкоду рок-н-ролу часів зеніту СРСР дивіться у розділі "Відео"

Самвидав. Дисиденти. Картер. Бжезинський. Валенса. "Солідарність". Квітнева революція. Афганістан. "Шураві". Бойкот Олімпіади-80. Мишка полетів. Наш бойкот Олімпіади-84.

Початкова військова підготовка. Збори. Гімнастерки. Короткі зачіски. Протигаз. Білий халат. Лівою, лівою! Тир. Повне розбирання "Калашникова" на секунди. Безглуздя.




1985-й. Квітень. Відлига? Знову?.. Вітер змін. Соціалістична перебудова. Гласність. Прискорення. Горбачов. Родимка. Gorbimia. Михайло Сергійович. Раїса Максимівна. Яковлєв. Шеварднадзе. Рейк'явік. Женева. Роззброєння. "Першинг-2". "СС-20".

Чорнобиль. Паніка. Чутки. Мити голову. Квитків немає. Щитовидка. Сухе вино без обмежень. Боротьба з пияцтвом. Консерватори. Лігачов. "Огонёк". Коротич. Сахаров. Єльцин на з'їзді. Єльцин у трамваї. Єльцин в аптеці ... Гдлян і Іванов. Популізм.

6:00. "Лебедине озеро". ГКЧП. Янаєв. Руки трясуться. Пуго. Крючков. Язов. "Горбачов захворів ". "Форос". Єльцин на танку. Самопожертва. Ростропович з автоматом. Троє загиблих. Інша країна.

Верховна Рада. 239 комуністів плюс владика Агафангел. На переляк! Акт Незалежності. "Ще не вмерла Україна ...". Кравчук. Чорновіл. Лук'яненко. Скорик. Заборона КПРС. Гуренко. Гайсинський. Референдум. Біловезька пуща. Зубри. Кравчук. Шушкевич. Єльцин. Назарбаєв не приїхав. Цивілізоване розлучення. Кажуть, що без горілки. Дзвінок президентові США. Дзвінок президентові СРСР.

Москва. Кремль. Горбачов. Один, зовсім один. Прапор спущено.

00:00. Кінець історії.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.