Фотохроніка студентської революції 1990-го
2 жовтня 2010
2-17 жовтня 1990 р. на київській площі Жовтневої революції (нині - майдан Незалежності) проходила наймасовіша та найуспішніша студентська акція протесту за незалежність і проти комунізму.
У перший день на граніт площі Жовтневої революції вийшли всього кілька десятків студентів з Києва, Львова, Дніпродзержинська, Івано-Франківська та кількох інших міст, через кілька днів їх буде вже кілька сотень, а навколо десятки тисяч українців, які їх підтримували.
За легковажним бар’єром з ниток і дерев’яних стовпчиків нуртувало життя - кияни майже цілодобово відвідували цей гайд-парк, підтримували студентів, переконували опонентів. За час акції сотні комуністів і тисячі комсомольців кинули свої квитки, серед них і видатний письменник Олесь Гончар.
Для керування акцією було обрано трьох співголів - з Києва, Львова та Дніпродзержинська. Одному з них - студенту історичного факультету столичного університету ім. Шевченка Олесю Донію вдалося виступити з оголошенням вимог з трибуни Верховної Ради УРСР. Інформаційна блокада акції з боку комуністичних ЗМІ була зведена нанівець.
Душею та хребтом студентів-галичан був голова Студентського братства Маркіян Іващишин з львівської "Політехніки".
До голодування приєдналися кілька колишніх політв’язнів, зокрема Степан Хмара, а також народна артистка України Ніла Крюкова. Напис на значку: "Тиждень пам'яті жертв КПSS".
Основних вимог було 5, але головна - непідписання нової Союзної угоди. Своє майбутнє молодь бачила тільки в незалежній державі.
Ніхто не обмежував креатив та ініціативу. Кожен з "протестантів" міг запросто намалювати плакат зі своєю персональною вимогою до влади.
Оскільки фізичних сил було замало, студенти охоче зверталися до Бога за допомогою. Святе причастя просто неба.
Щовечора підтримати студентів приходили молоді митці, серед них - Марійка Бурмака і Едуард Драч, гурт "Рутенія".
В гості до голодуючих прийшов лідер "Народної Ради", демократичної опозиції в Верховній Раді академік Ігор Юхновський. Його супроводжує заступник міністра внутрішніх справ Валентин Недригайло.
На акцію прийшли тисячі телеграм з усього світу. На цій із Запоріжжя - від 12 жовтня 1990 р. - можливо, вперше в історії вказано адресу: "майдан Незалежності". Через кілька років ця назва стане офіційною.