ПОМЕР ЄВГЕН БЕРЕЗНЯК - легендарний "Майор Вихор"

Помер Герой України, доктор педагогічних наук, командир розвідувальної групи ГРУ на території Польщі у 1944-45 роках Євген Березняк.

Про це повідомляють "Подробности".

Березняк помер у віці 99 років.

"Подвиг Євгена Березняка в роки Великої Вітчизняної війни є прикладом справжнього патріотизму і самопожертви" , - зазначив президент Віктор Янукович, висловлюючи співчуття рідним і близьким ветерана.

Євген Березняк народився у Катеринославлі (Дніпропетровськ) 25 лютого 1914 року. З 1933-го викладав у школах на Дніпропетровщині. З жовтня 1939-го до червня 1941-го - завідувач Львівським міським відділом народної освіти. З осені 1941 року перебував у радянському підпіллі на Дніпропетровщині.

В 1943-44 рр. вчився в Головному розвідувальному управлінні Генштабу СРСР. В ніч на 19 серпня 1944 року на чолі розвідувальної групи "Голос" десантувався на території окупованої Польщі під Краковом. Одразу ж після висадки потрапив у полон, через кілька днів утік із гестапо, знайшов на явочній квартирі решту групи і розпочав роботу.

Групі "Голос" на чолі з капітаном Березняком удалося повністю розвідати Краківський укріпрайон, зібрати і передати в штаб 1-го Українського фронту достовірну інформацію про дислокацію нацистських армій, корпусів і дивізій, повітряних ескадр.

 Євген Березняк. Фото: segodnya.ua

Найважливішими операціями групи були: отримання від німецької абвер-команди № 115 (від завербованого фельдфебеля Курта Хартманна) плану мінування Кракова, розкриття складу, озброєння та дислокацію всіх дивізій і корпусів, що входили до складу 17-ї польової армії, яка тримала оборону перед військами 1-го Українського фронту.

Після завершення роботи групи Березняк за перебування у нацистському полоні потрапив у табір НКВД.

Від Дніпра до Ельби. Чотири Українські фронти

В 1947 році закінчив Львівський педагогічний інститут. З кінця 1945-го до 1954 - на педагогічній роботі у Львові, з 1954 до 1984 - в Міносвіти УРСР, з них 25 років - керівником Головного управління шкіл. В 1965-му був остаточно реабілітований за своє перебування в полоні. В 1968 році став кандидатом педагогічних наук.

В 1963 році ГРУ розсекретило діяльність групи "Голос". В 1967 році письменник Юліан Семьонов пише книгу "Майор "Вихор" - одну із свого "серіалу" про радянського розвідника Штірліца-Ісаєва (за сюжетом, син Ісаєва входить у розвідгрупу Березняка-"Вихора"). Тоді ж було знято однойменний фільм, який швидко зробив Євгена Березняка знаменитим.

У 2001 році президент Кучма нагородив Березняка званням "Герой України". У 2009 році президент Ющенко призначив йому довічну державну стипендію.

 Книга спогадів, видана у 1987 році

Автор близько 100 наукових матеріалів. Автор книг-спогадів "Я - Голос" (1971), "Пароль "Dum Spiro" (1987), "Операція "Голос" (1992), виданих загальним накладом 2 млн екземплярів.

Деякі з нагород: "Віртуті Мілітарі" (1964, Польща), орден Вітчизняної війни І-го ступеня (1965), ордени Богдана Хмельницького трьох ступенів (1999-2005). Герой України (2001).

Дивіться також інші матеріали за темами "Ветерани" та "Memoriam"

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.