Спецпроект

Підрив Сталіна організацією "Рух Першого Січня" кваліфіковано як теракт

"Це перша акція по знищенню ворогів української нації. Наступними цілями стануть антиукраїнські службовці, працівники СБУ, прокуратури, судді, які переслідують українських патріотів".

Прокуратура Запорізької області перекваліфікувала вибух бюста Йосипа Сталіна на теракт.

Про це йдеться у повідомленні прес-служби відомства, інформує УП.

Як нагадали у прокуратурі, "31 грудня 2010 року близько 22 години 46 хвилин у Запоріжжі невстановленими особами вчинено вибух, внаслідок якого зруйновано архітектурну форму - бюст Сталіна, а також пошкоджено будівлю Запорізького обкому Компартії, чим заподіяно значну майнову шкоду".

За даним фактом було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною 2 статті 194 Кримінального кодексу (умисне знищення або пошкодження майна).

"У той же час у ЗМІ, на інтернет-форумах повідомлено, що відповідальність за вчинення вибуху взяла на себе організація "Рух Першого Січня", заявивши, що підрив вибухового пристрою здійснено в честь 102-ї річниці з дня народження Степана Бандери", - йдеться у повідомленні.

"Також від імені цієї організації поширено заклики, що це перша акція по знищенню ворогів української нації. Наступними цілями, нібито, стануть антиукраїнські службовці, працівники СБУ, прокуратури, судді, які переслідують українських патріотів", - зазначили у прокуратурі.

Прес-служба також заявила, що "висловлено погрози знищення всіх сіоністів та синагог".

"Аналіз матеріалів кримінальної справи засвідчив, що указаний вибух створював небезпеку для життя та здоров'я людини, заподіяв значну майнову шкоду, був вчинений з метою порушення громадської безпеки та залякування населення", - заявили у прокуратурі.

У зв'язку із цим прокуратурою Запорізької області дії невстановлених осіб перекваліфіковано на частину 2 статті 258 Кримінального кодексу - терористичний акт, вчинений за попередньою змовою групою осіб, яким заподіяно значну майнову шкоду.

"Проведення досудового слідства у вказаній кримінальній справі доручено слідчому відділу управління Служби безпеки України в області", - йдеться у повідомленні

"Також прокуратурою області створено міжвідомчу слідчо-оперативну групу, до складу якої увійшли співробітники СБУ та внутрішніх справ області, а також надано письмові вказівки, спрямовані на всебічне, повне та об'єктивне дослідження обставин справи", - зазначили у прес-службі.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.