20 вересня в історії

622 - переселення (хіджра) Мухаммеда та його прихильників з Мекки в Медіну

1246 - в Орді через відмову поклонятися ідолам - зображенню Чингізхана - убитий князь Чернігівський Михайло (великий князь Київський у 1236-1240 рр., Галицький у 1935-1936 рр.)

1378 - одночасно обрані два Папи Римські - Урбан VI і Клемент VII.
У католицькій церкві почалася велика смута (схизма), що тривала майже 40 років

1519 - початок навколосвітньої експедиції португальського мореплавця Фернана Магеллана.
Флотилія з п'яти суден під його командуванням вийшла з порту Санлукар-де-Баррамеда (гирло річки Гвадалквівір) на пошук південно-західної протоки, що з'єднувала б Атлантичний океан із "Південним морем"

1778 - народився Фадей (Фабіан Готліб Таддеус) Беллінсгаузен, російський мореплавець німецького походження.
Учасник першого російського навколосвітнього плавання (1803-1806 рр.), керівник першої антарктичної експедиції на шлюпах "Восток" і "Мирний", під час якої була відкрита Антарктида (1820)

1802 - у Росії замість колегій засновані перші міністерства.
На початковому етапі їх було вісім: військове, морське, закордонних справ, внутрішніх справ, юстиції, фінансів, комерції і народної освіти

1854 - бій між англо-франко-турецькими військами та росіянами на річці Альмі під час Кримської війни.
За перемогу англійським офіцерам вручено перші ордени королеви Вікторії

1862 - у Петербурзі з ініціативи піаніста Антона Рубінштейна заснована перша в Росії консерваторія

1870 - завершено об'єднання Італії.
Італійські війська зайняли Папську область та увійшли до Рима, який було проголошено столицею королівства. Папа Пій IX відмовився від переговорів із новою владою, пішов у свій палац у Ватикані й оголосив себе та своїх наступників на папському престолі "ватиканськими бранцями". Такий стан зберігався до 1929 р.

1874 - народився Микола Семашко, радянський партійний і державний діяч, нарком охорони здоров'я у 1918-1930 рр.

1883 - народився Григорій Зінов'єв (Овсій-Герш Радомисльський-Апфельбаум), радянський політичний і державний діяч, революціонер.
Уродженець Єлисаветграда (нині Кіровоград; у 1924-1932 рр. місто називалося Зінов'євськ).

Григорій Зінов'єв


У 1919-1926 рр. був головою виконкому Комінтерну. У 1922 р. разом із Каменєвим запропонував призначити Сталіна на посаду генерального секретаря ЦК ВКП (б). Утім уже в 1925 р. Зінов'єв від імені "нової опозиції" виступив проти Сталіна. У 1926 р. його було виключено з політбюро, відсторонено від керівництва виконкомом Комінтерну. Був засуджений до вищої міри покарання у справі "антирадянського об'єднаного троцькістсько-зінов'євського центру". Розстріляний 1936 р.

1893 - народився Сергій Єфремов, український військовий діяч, головнокомандувач національної оборони Карпатської України.
Від 1917 р. очолив загони гайдамаків, із 1918-го - в армії УНР (полковник). Був директором фінансів в уряді Карпатської автономії у складі Чехословаччини, у 1939 р. командував "Карпатською Січчю". Після поразки - на еміграції, помер у США

1899 - народився Леві Страусс, американський філософ німецько-єврейського походження, історик політичної філософії і культуролог, ідеолог неоконсерватизму

1918 - на 207-й версті Закаспійської залізниці есери розстріляли бакинських комісарів (26 діячів Бакинської комуни) - за "здачу" Баку турецько-азербайджанським військам

1919 - газета "Правда" висунула гасло "Пролетар, на коня!".
Згодом гасло трансформувалася в тост, яким завершують пиятики й інші посиденьки

"Комуніст має стати кавалеристом" - закликав плакат

1924 - на річці Десенка, закладено гідроелектростанцію, яка мала забезпечити електроенергією Київ та околиці

1928 - правлячим органом Італії оголошено Раду партії фашистів

1934 - радянський криголам "Літке" завершив перше плавання Північним морським шляхом, здійснене за одну навігацію

1939 - Червона армія взяла Ковель.
За інформацією радянського командування, протягом 17-20 вересня Червона армія роззброїла три піхотні польські дивізії, дві кавалерійські бригади, захопила в полон 60 тис. солдат та офіцерів.
Біля Львова Червона армія зустрілася з частинами німецького Вермахту, які вже впродовж майже тижня блокували в місті 15-тисячний польський гарнізон на чолі з генералом В. Лангнером. Унаслідок переговорів між радянським і німецьким командуванням німці відійшли з цього району, але цього дня частини німецької 10-ї танкової дивізії генерала Шааля внаслідок непорозуміння атакували радянських кіннотників 2-го кавалерійського корпусу РСЧА.
Після тижневих боїв із німцями перестало існувати півторатисячне польське угруповання генерала броні Соснковського у Брюховецьких лісах під Львовом.
Кілька перших спроб радянських військ відбити Львів у поляків були невдалими

1941 - під натиском німців радянські війська залишили районні центри Гельмязів Полтавської області і Красноград Харківської області

1942 - у Деражні на Хмельниччині підрозділи СС розстріляли 4 тисячі місцевих євреїв та циганів

1943 - радянські війська взяли районні центри Великий Токмак, Приазовське, Молочанськ Запорізької області, Ковалівка, Чутове, Яготин Полтавської області, Бобровиця та Михайло-Коцюбинськ Чернігівської області

1944 - війська 4-го Українського фронту вступили на територію Словаччини

1946 - відкриття першого Каннського кінофестивалю

1954 - скомпільована й запущена перша програма для ЕОМ, написана мовою фортран

1974 - кількість жертв урагану в Гондурасі сягнула 5 тисяч осіб

1979 - під час перебування імператора-канібала Жана-Беделя Бокасси з візитом у Лівії у Центральноафриканській імперії висадилися французькі десантники й забезпечили безкровний переворот, повернувши владу президентові Давіду Дако

1989 - у віці 71 року пішов у відставку перший секретар ЦК Компартії України Володимир Щербицький

1990 - Південноосетинська автономна область оголосила про своє відокремлення від Грузії, назвавшись окремою "радянською демократичною республікою" у складі СРСР - Південною Осетією

1991 - Верховна Рада України створила Службу національної безпеки України (нині - СБУ).
Першим пунктом постанови ліквідовувався КДБ УРСР

1992 - на референдумі більшість громадян Франції висловилася за вступ країни до Європейського Союзу

1993 - парламент Азербайджану ухвалив рішення про вступ до СНД

1995 - київське "Динамо" рішенням УЄФА усунуте від єврокубків на три роки, результат матчу з "Панатінаїкосом" 13 вересня в груповому турнірі Ліги чемпіонів (1:0) анульовано.
Це сталося після того, як іспанський суддя Лопес Ньєто обвинуватив динамівців у спробі підкупу арбітрів - зокрема, через дарування шуб та пропозицію 30 тисяч доларів за перемогу.
Згодом зверхники "Динамо" заявили про причетність до цієї провокації колишніх керівників клубу. Київський клуб допустили до кваліфікації Ліги чемпіонів уже в наступному сезоні - 1996/97

2002 - сходження льодовика Колка в Кармадонській ущелині в Північній Осетії. У результаті стихійного лиха загинув актр та режисер Сергій Бодров і знімальна група фільму "Зв'язковий"

2003 - на референдумі в Латвії громадяни проголосували за входження країни до Євросоюзу

2008 - унаслідок теракту, що стався в готелі "Марріот" у столиці Пакистану Ісламабаді, загинуло більше 53 осіб, у тому числі й посол Чехії, поранено 266 осіб

2011 - Верховна Рада скасувала перехід України на "зимовий" час, аби в останню неділю жовтня не переводити стрілки годинників на одну годину назад.
Відтак в Україні залишився постійний "неправильний" час - "літній". Аналогічне рішення раніше цього року ухвалили Росія й Білорусь.
Надалі в Україні час протягом півроку відрізнятиметься від середньоєвропейського на дві години, інші півроку - на одну годину

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (http://ledilid.livejournal.com/266042.html)

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.