18 грудня в історії

218 до н.е. - Друга пунічна війна: у битві при Требії карфагенські війська на чолі з Ганнібалом розгромили римську армію під керівництвом консула Тиберія Симпронія Лонга

1787 - Нью-Джерсі став третім штатом США

1833 - у день іменин імператора Миколи I у Великому театрі в Москві відбулося перше публічне виконання музичного твору ротмістра кавалергардів Олексія Львова - гімну Російської імперії "Боже, Царя храни"

1865 - ухвалена 13-та поправка до конституції США, яка скасовувала рабство

1876 - у Росії відбулася перша політична демонстрація за участю робітників та інтелігенції. Демонстранти, які зібралися на площі перед Казанським собором у Санкт-Петербурзі, вперше підняли червоний прапор, що став революційним символом

1878 - народився Йосип Сталін (Джугашвілі), радянський державний і політичний діяч грузинського походження, революціонер-більшовик, згодом - диктатор, творець культу своєї особи й тоталітарного режиму в СРСР, організатор масових репресій, спрямованих проти цілих соціальних верств та етносів, винуватець Голодомору 1932-1933 рр. в Україні та ін.
Перший народний комісар у справах національностей РРФСР (1917-1923), перший генеральний секретар ЦК ВКП(б) (1922-1934), секретар ЦК ВКП(б)/КПРС (1934-1953), голова Раднаркому та Ради міністрів СРСР (1941-1953).
Герой Радянського Союзу, Герой соцпраці, генералісимус (1945).
Традиційно днем його народження вважається 21 грудня 1879 р. Ця дата з'явилася в 1929 р., коли Сталін утвердився у владі і було вирішено вперше відзначити день народження вождя в масштабах всієї країни. 21-ше досить зручно припадало на суботу. Але раніше не тільки в метриці та поліцейських документах, а й в анкетах самого Сталіна датою народження було вказано 18 грудня 1879 р.

 

1892 - народився Микола Куліш, український письменник доби "розстріляного відродження"

1913 - народився Віллі Брандт, німецький політичний і державний діяч, соціал-демократ, канцлер ФРН у 1969-1974 рр. Лауреат Нобелівської премії миру 1971 р.

1920 - Раднарком СРСР прийняв постанову "Про облік музичних інструментів" - один із законодавчих актів, за якими переслідували кобзарів

1940 - затверджений "План Барбаросса" - план нападу нацистської Німеччини на СРСР

1942 - взяттям села Петухівка (Сумська область) радянські війська почали визволення України від німецьких

1953 - почалося кольорове телевізійне мовлення з використанням системи NTSC

1957 - ЦК КПУ видав постанову про видання Української радянської енциклопедії

1958 - американці провели перший сеанс передачі голосу через супутник

1963 - у Москві відбулися зіткнення натовпу африканських студентів (приблизно півтисячі осіб) із міліцією після загибелі одного зі студентів. У руках демонстрантів були плакати "Москва - це Алабама"

1976 - у Цюріху (Швейцарія) відбувся перший в історії політичний обмін між СРСР і Заходом: письменника-дисидента, правозахисника Володимира Буковського - на лідера чилійських комуністів Луїса Корвалана

1980 - помер Олексій Косигін, радянський державний і партійний діяч.
Він був главою уряду СРСР протягом 16 років - найдовше за всіх в історії царської, радянської та пострадянської Росії. В цілому був членом Ради народних комісарів і Ради міністрів СРСР майже 42 роки (з 2 січня 1939 р. по 23 жовтня 1980 р.) - як голова, перший заступник голови, заступник голови (чотири рази), як глава п'яти міністерств СРСР, голова Держплану СРСР тощо

1998 - уперше за 130 років Палата представників Конгресу США почала слухання з імпічменту президента - Білла Клінтона (за неправдиві свідчення у ході секс-скандалу з Монікою Левінськи)

2000 - опальний російський олігарх у Британії Борис Березовський заснував міжнародний Фонд громадянських свобод

2005 - на президентських виборах у Болівії перемогу вперше здобув індіанець-аймара, лівий популіст Ево Моралес

2007 - Юлія Тимошенко вдруге стала прем'єр-міністром України.
На пленарному засіданні Верховної Ради VI скликання за неї віддали голоси 226 народних депутатів України від парламентської коаліції БЮТ та „НУНС" (мінімальна більшість; голосували руками й казали "за" після зачитування відповідного прізвища, останнім голос віддав голова ВР Арсеній Яценюк)

2008 - спекуляції на валютному ринку України досягли апогею: слідом за міжбанком курс гривні в обмінних пунктах опустився до позначки близько 9,50-10,20 за долар

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.